Teatr Sztuk

EWELINA CISZEWSKA

Aktorka, mim, lalkarka, współzałożycielka TEATRU SZTUK. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, w maju 2009 r. uzyskała tytuł doktora, a we wrześniu 2014 r. habilitację. Od 2006 r. związana z Uczelnią, w której prowadzi przedmiot "plastyka ruchu scenicznego" na obu wydziałach /aktorski i lalkarski/. Lubi i chce zderzać różne gatunki sztuki. Laureatka Stypendium przyznawanego "Młodym, utalenowanym Wrocławianom". Jej przygoda z teatrem zaczęła się w 1998 r., kiedy zadebiutowała w autorskim spektaklu Józefa Markockiego "Alternacje przestrzeni" rolą (!) atomu. /Teatr Formy, Poitiers, Francja 1998/. Od tamtego czasu brała udział w wielu polskich i międzynarodowych prezentacjach Teatru Formy. Prowadzi warsztaty pantomimy i ekspresji ruchowej w kraju i za granicą. Od kilku lat zajmuje się sztuką performance /Survival Sztuki, czyli Przegląd Modej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach we Wrocławiu: pre-tekst /2004, akt 168 /2005,  uczta romska /2008 r. zrealizowany wspólnie z Moniką Konieczną, powtórzony w BWA Tarnów podczas TAJSA 2014/, Z głową w chmurach /Festiwal Rity Baum/, Sympatyczna Pani Krysia/mieszkanie Gepperta, Wrocław, Ommaggio Russolo/Dalla Pologna, Rzym 2014/. Tańczyła podczas koncertu live Możdżer&Danielsson/Oscary Jazzowe, Teatr Wielki w Łodzi. Jako reżyserka zadebiutowała w maju 2004 r, we Wrocławiu spektaklem "Love story czyli defekt miłości". W marcu 2011 r. wreżyserowała "Pinokia" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a rok później monodram "maria s." Swoje umiejętności  i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Współpracowała m.in. z lubelskim Andersenen, kieleckim Kubusiem, szczecińską Pleciugą, warszawskim Bajem i Bajem Pomorskim, katowickim Ateneum i Banialuką w Bielsku - Białej.

ROBERT BALIŃSKI

operator filmowy, reżyser, dokumentalista, performer, twórca teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Laureat nagrody Yach za zdjęcia do teledysku "O sole mio". W 1989 r. ukończył Wydział Operatorski i Realizacj Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Od tego czasu na zlecenie Programów 1 i 2 TVP zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych, m.in.: "W drodze. Allen Ginsberg w Łodzi" /1993/, Konstrukcja w procesie - Izrael" /1995 zdjęcia, w reż. M. Waśko/ oraz filmy autorskie, wśród nich: "Mózg - ludzkie poznanie" /1999/, "Angelo Pistoletto" /1996/, czy "Przestrzeń wolności"  /1998/. W latach 1992 - 1999 współpracował przy realizacji cyklu programów pt. "ART NOC" PR.2 TVP / realizacja artystycznych form filmowych/. Wyreżyserował 100 odcinków teleturnieju "Nowożeńcy" oraz 40 filmów dokumentalnych z serii "Przyrodnicy". Swoje ambicje muzyczne spełniał realizując teledyski dla takich artystów jak: Urszula Dudziak, Magda Femme, Tadeusz Nalepa, Mathias Reim, Michał Wiśniewski, Sambor Dudziński oraz dla zespołu T-Love czy Dezerter. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tworzeniu obrazu filmowego i reżyserii świateł do oper (współpraca m.in. z M. Łazarkiewicz, Ł. Kos, H. Baranowski, Phaon, m. Weiss), do przedstawień baletowych (G. Veredon, R. Komassa, B. Vollack, M. Munso), teatralnych (J. Klata, J. Szczepkowska, A. Grabowska, G. Bral) oraz koncertów (Pociąg Towarowy - Warszawska jesień 2002"). Jest autorem i kuratorem widowisk multimedialnych, wśród nich: "Mandala Sztuki", "Dech Łodzi", Wariacje operowe" (Falstaff, Purytanie, Halka, Nabucco ), "Wiersz medialny", "Koncert na 4 słowa", Scena wirtualnej Galerii Ciała. Od kilku lat reżyseruje Oscary Jazzowe w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny, od 2004 r. realizuje Festiwal Ziwastunów Filmowych. Jest laureatem prestiżowych nagród. W 1994 r. otrzymał nagrodę za zdjęcia do teledysku pt. "O sole mio" - Yach Festiwal, w 2002 - wyróżnienie za reżyserię w "VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych" /Przysieka/. W 2003 r. został nagrodzony Złota Maską za najlepszą oprawę scenograficzną sezonu 2002/2003 - reżyseria światła i efekty filmowe wykreowane w spektaklu "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem" /Teatr Wielki w Łodzi/.  

Wyreżyserowany przez Roberta Balińskiego i Ewelinę Ciszewską spektakl ot." AKT 1925" na podst. "Procesu" F. Kafki zdobył w grudniu 2010 r. Grand Prix Festiwalu oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu SKEPNA UP FESTIVAL / Kosovo, Prishtina 2010/. 

 

Do góry