Teatr Sztuk

 

"SEKRETY SZEKSPIRA"

to serial w odcinkach. Za bazę posłużyły miłosne sceny ze "Snu nocy letniej". Co wieczór dżingiel reklamowy złożony z naturalnych dźwięków letniej nocy zapowiada odcinek, a widz ogląda kolejną odsłonę miłosnych duetów. To emocje wyrażone w gestach, dźwiękach i ruchomych obrazach. W tym miłosnym pokoju /fotoplastikon/ nie pada ani jedno słowo o miłości, za to gest podążaza gestem, a ciało za ciałem. Biały pokój niczym lampion jest przestrzenią do ukazania relacji między parami zakochanych, porzuconych, niespełnionych, oczekujących czy zapomnianych w miłości. na wspólnym gruncie spotykają się więc Helena i Demetriusz / Hermia i Lizander / Hermia i Demetriusz / Oberon i Tytania. Równolegle zaistnieją więc dwa światy, realny i baśniowy.

W "Fotoplastikonie"*  obowiązuje zasada "ruchomego widza". Aktorzy i muzyk "instalują się wewnątrz białego pokoju. Wzdłuż ścian pokoju biegnie szczelina, przez którą widz może podglądać sytuację wewnątrz. Wnętrze i zewnętrze wzajemnie się dopełniają. Aktorzy podglądają widza, który podgląda...aktorów. Gra i działania powodują, że po pewnym czasie nie wiadomo, kto inicujej kolejny krok w tej relacji.  

 

reżyseria, scenografia i kostiumy: Ewelin Ciszewska

muzyka: Marcin Krzyżanowski

electric cello: Xooxen

projekcje i światła: Robert Baliński

fotoplastikon wg koncepcji przestrzeni: Robert Baliński

obsada: Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko

Premiera ::  19. Festiwal Szekspirowski / SzekspirOff 2015, Gdańsk / Gdański Teatr Szekspirowski / dziedziniec

 

TEATR DLA WAS artykuł pt."SZEKSPIROFFSKA PRZYSTAWKA"

AUTOR: Małgorzata Bierejszyk

11.08.2015; http://www.teatrdlawas.pl/artykuly/666-szekspiroffska-przystawka[2017-01-21 15:28:18]

"Pięknie

Teatr Sztuk NAWA św. Jerzego w Oleśnicy zaprezentował czteroodcinkowe „Sekrety Szekspira. Fotoplastikon 004”. Był to wysmakowany estetycznie występ dwojga aktorów: Eweliny Ciszewskiej i Krzysztofa Roszko, w reżyserii Eweliny Ciszewskiej,zrealizowany według pomysłu Roberta Balińskiego. Twórcy, zainspirowani scenami ze „Snu nocy letniej” Szekspira przedstawilifestiwalowej publiczności ruchome obrazy. Pantomimę zamknięto w białym prostopadłościanie, wokół którego siedzieli i stali widzowie. Do środka można było zaglądać przez poziome prześwity. Widzowie podglądali aktorów, widzieli również twarze widzów siedzących naprzeciw. Forma „serialu” została do tego spektaklu celnie dobrana. Aktorom udało się rozłożyć ładunek emocjonalny swego przekazu, a ograniczenie i jasne oświetlenie przestrzeni ułatwiało widzom skupienie się na najdrobniejszych gestach. „Fotoplastikon 004” wydaje się dopracowaną, skończoną wypowiedzią artystyczną, czym wyróżniał się na tle innych offowych propozycji. Możliwość patrzenia aktorom w oczy, a były to oczy wyrażające wyjątkowo dużo, przełamywała typowy teatralny dystans. Trzy pierwsze odcinki zaprezentowano na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego, gdzie każdy widz miał zapewniony ten bliski kontakt z aktorem. Ostatnia, czwarta część, została pokazana na ulicy Długiej, przed Teatrem w Oknie, w miejscu głośnym, pełnym spacerujących turystów. Ta część przyciągnęła tłumy i była piękną kulminacją. Już nie sama miłość – treścią stałą się również walka, rozumiana jako wzajemne przyciąganie się i odpychanie. Umalowane twarze artystów, gustowne,flirtujące z epoką elżbietańską kostiumy, elementy wideo, a przede wszystkim żywa, idealnie dopasowana do klimatu całości muzyka Marcina Krzyżanowskiego, którą wykonywał na elektrycznej wiolonczeli, sprawiły, że widzowie czuli się, jakby otrzymali z okazji festiwalu przepiękny prezent. Był to najchętniej komentowany spektakl w prywatnych rozmowach bywalców SzekspirOFF."

 

DZIENNIK TEATRALNY artykuł pt.:"Skupić się na sensach, znaczeniach, emocjach, zagrać wyobraźnią...."

Anna Rzepa-Wertmann

6 sierpnia 2015: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/skupic-sie-na-sensach-znaczeniach-emocjach-zagrac-wyobraznia.html[2017-01-21 15:27:42]

"Potem nagle, 4 sierpnia o 9 wieczorem stały Mikołajki i dostałam w prezencie niespodziankę (nie ja jedna zresztą!)... Otóż podreptałam na wewnętrzny dziedziniec Teatru Szekspirowskiego , usiadłam na wskazanym wygodnym krzesełku i czekałam... Zwykle jest scena, teraz stanął biały namiot fotoplasticonu, podświetlony od wewnątrz. Pośrodku pojawiły się dwie sylwetki (Ona i On) w marynarkach, wełnianych czapkach, getrach, z ubielonymi twarzami mimów – no i się zaczęło! Najlepsze w pantomimie jest to, że gesty zastępują słowa, a dużo pełniej i dokładniej emulują przez wrażliwość widzów emocje, uczucia, sensy. Wczoraj widziałam pierwszy odcinek „Sekretów Szekspira.Fotoplastikon 004" , zaraz ruszam na część wtórą. Proszę, nie przegapcie Teatru Sztuk/ NAWA św. Jerzego w Oleśnicy: Ewelinę Ciszewską i Krzysztofa Roszko należy wspierać mentalnie, oglądać i podziwiać; są naprawdę wyjątkowi!"

 

Do góry