Teatr Sztuk

Otwarcie nowego sezonu Teatru Sztuk w Nawie św. Jerzego już za nami. To miejsce idealne dla realizacji idei Teatru Sztuk. Kiedyś dawny szpital, potem przytułek, dziś miejsce twórczego eksperymentu i teatralnego dialogu. Za nami miesiące intensywnej pracy twórczej: premiery, prezentacje filmowe, działania z gatunku perfromance, spotkania z twórcami, wieczory komedii improwizowanej oraz warsztaty. Zapraszamy do Nawy św. Jerzego.

 

CZERIEC 2016

TEATR SZTUK zaprasza na spektakl pt.”PATRYK K.”

w wykonaniu KRZYSZTOFA GRABOWSKIEGO

26 czerwca 2016 r. o godzinie 19.00

Nawa św. Jerzego, OLEŚNICA

WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

MAJ 2016 - WIERSZ OLEŚNICZAN - Ratusz w Oleśnicy - dziedziniec

fot. Kornelia Choroszy / Robert Baliński

 

KWIECIEŃ 2016 - AKT 1925 - Sala Widowiskowa Biblioteka i Forum Kultury

fot. Robert Piętka

 

MARZEC 2016 - MARIA S. - Sala Widowiskowa Biblioteka i Forum Kultury

 

LUTY 2016 - META live - Sala Widowiskowa Biblioteka i Forum Kultury

,,META LIVE"

Spektakl Teatru Sztuk inspirowany obrazem Gericault "Tratwa Meduzy". Była to teatralno - muzyczna transkrypcja obrazu malarskiego, przenosząca widzów w przestrzeń dzisiejszej codzienności i problemów cywilizacji.

obsada: Artur Borkowski, Ewelina Ciszewska, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Bartek Ostapczuk, Krzysztof Roszko, Monika Rostecka, Joanna Zabuska
muzyka:
Wlodzimierz Kiniorski oraz Susanna Jaru, Małgorzata Tekiel
reżyseria
: Robert Baliński
choreografia: Ewelina Ciszewska 

STYCZEŃ 2016 - Drzewo - Galeria Brama Wrocławska w Oleśnicy

„D R Z E W O” - instalacja na obraz, gest i dźwięk wg pomysłu Roberta Balińskiego

obsada: Artur Borkowski, Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko, Joanna Zabuska
muzyka / zespół "Saksofonarium" w składzie: Joanna Jarosz, Dorota Olech, Paulina Owczarek, Aleksandra Skierka
fotografia: Robert Baliński
„Drzewo” to instalacja złożona z przestrzennego obiektu, płaskiej fotografii, żywego dźwięku i żywego obrazu (aktor mim), rozmieszczona na 4 poziomach z finałem na 4 piętrze Bramy Wrocławskiej. Widz wchodząc lub schodząc, sam dokonuje wyboru słuchania i odbierania przestrzeni w wymiarze obrazu i dźwięku. W surowej przestrzeni Bramy, gest poddany jest dźwiękowemu przetworzeniu i odwrotnie. Krążący w kierunkach góra – dół, prawo –
lewo widz nie tylko napotyka improwizujących artystów i inspiruje do dialogu, ale również sam staje się częścią instalacji montując siebie w pobliżu „drzewa” – „udźwiękowionego” przestrzennego obiektu. To tworząca się, specyficzna audiosfera ma za zadanie sprowokować widza do odbycia podróży wewnątrz siebie. 

OD LIPCA DO GRUDNIA 2015

TVP 2 i TVP Wrocław patronowały wydarzeniom TEATRU SZTUK 

GRUDZIEŃ 2015

SEKRETY SZEKSPIRA ODC. 1,2,3,4
Serial w 4 odcinkach, wzbogacony o czytanie fragmentów przez Roberta Gonerę; na podstawie "Snu nocy letniej" W. Shakespeare'a. Premiera: Gdański Teatr Szekspirowski, w ramach 19. Festiwal Szekspirowski / SzekspirOff.
reżyseria: scenografia i kostiumy: Ewelina Ciszewska
muzyka: Marcin Krzyzanowski

projekcje i światła: Robert Baliński
obsada: Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko, electric cello: Xooxen, Robert Gonera - czytanie fotoplastikon wg koncepcji przestrzeni: Robert Baliński 

 

LISTOPAD 2015

"FRUWAJĄCY WIERSZ" - Spektakl Teatru Sztuk i kultowego zespołu Osjan. Poetycka opowieść o kobiecości, o różnych aspektach współczesnej kobiety.

obsada: Izabela Cześniewicz, Ewelina Ciszewska, Joanna Zabuska

muzyka: Osjan w składzie: Radosław Nowakowski, Jacek Ostaszewski, Marek Piątek

reżyseria światła i wideo: Robert Baliński 

 

PAŹDZIERNIK 2015

BAŁDYCH & BERGMAN: Historia upadku szczęśliwej rodziny inspirowana scenariuszem Ingmara Bergmana i filmem zrealizowanym przez Liv Ullmann pod tym samym tytułem „Wiarołomni”. W nawie kościoła św. Jerzego, na oczach widzów włączanych co rusz w akcję, rozegrał się dramat trójki bohaterów, uwikłanych we wspólną historię. Muzykę na żywo zaimprowizował gość specjalny: wielokrotnie nagradzany wybitny skrzypek jazzowy Adam Bałdych.

obsada: Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko, Adam Bałdych

muzyka: Adam Bałdych

wideo: Robert Baliński 

PAZDZIERNIK 2015

plener przed Nawą Św. Jerzego w Oleśnicy

Klub Gaja - performance i instalacja pt. ,,Czytamy Drzewom" - akcja polegająca na symbolicznej rozmowie z drzewami, po przez czytanie wierszy przyniesionych przez widzów

Klub Gaja : EKO-EDU-ART. Parateatralna, multimedialna,prezentacja Klubu Gaja dotycząca zagadnień związanych z ,,Matką Ziemią"

 

WRZESIEŃ 2015 

TEATR SZTUK - zaprasza: Verbum Contra Notam / Pisma Mistyczne

Rozpoczęliśmy cykl koncertów słowno - muzycznych; gdzie tekst wyznacza zakres działań muzycznych realizowanych ,,na żywo" wolna interpretacja średniowiecznej techniki kompozycji ,,nota contra notam" gdzie pierwsza nuta (dżwięk) sugerował dalszy przebieg; szerzej: poprzednia nuta / dżwięk wyznaczała następną i tak budował się przebieg linii jednego głosu, który wyznaczał linię drugiego, etc. W naszej interpretacji wybrany tekst był podstawą do tworzenia partytury muzycznej realizowanej na ,,żywo" przez muzyków oraz wizualizacji. 

PISMA MISTYCZNE - św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) Patronka Europy; filozofka światła (urodzona  we Wroclawiu w 1891 r., zamorodowana w 1942 r. w KL Auschwitz).

Część I - "Z pamiętnika dwóch dziewczęcych serc" - fragmenty /

Część II - "Wiedza Krzyża - fragmenty.

narrator: Robert Gonera, 

muzycy: Tadeusz Sudnik - elektronikalia, Marcin Krzyżanowski - el.wiolonczela, Paulina Owczarek - skasofony, 

wizualizacje: Robert Baliński.

 

WRZESIEŃ 2015

"maria s." SPEKTAKL AUDIOWIZUALNY

obsada: Ewelina Ciszewska

głos z offu: Mirosława Lombardo

scenariusz, reżyseria, scenografia: Ewelina Ciszewska  

muzyka: Włodziemierz Kiniorski,

wizualizacje: Jakub Lech,

reżyseria świateł: Robert Baliński,

premiera: 20, 21.03.2012 Duża scena PWST Wrocław.

...jedna siedzi w muzeum i pilnuje, druga jest pilnowana, a trzecia pilnuje tej, która pilnuje...Bohaterka dramatu Marysia, podróżuje uciekając przed własną matką. Ucieka do kostiumu, który ma dac jej schronienie i pozwoli zbudować siebie na nowo, poznać to, czego jeszcze o sobie nie wie. Coś zyskać przy okazji i coś stracić. kostium ma ją do tego sprowokować. Cudzy kostium. Z cudzym bagażem doświadczeń, cudzą osobowością i cudzym wyrokiem. Kostium Marii Stuart.

Spektakl nagrodzony na 41. Ogólnpolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora OFTJA we Wrocławiu / 2012 / II Nagroda / *Nagroda dla njalepszego aktora z Dolnego Śląska przyznana za spektakl "maria s." podczas OFTJA 2012 / * spektakl wyróżniony "Za szczególne walory plastyczne i ciekawą propozycję formalną" na 11. Ogólnpolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2013 / * Spektakl wyrózniony Dyplomem Honorowym POLUNIMY "za artystyczną kreację teatru formy" / Katowice 2015

"maria s." to projekt badawczy (wyprodukowany ze środków PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu, Nr BW/PB/2010/2)

SIERPIEŃ 2015

WARSZTATY PANTOMIMY I EKSPRESJI RUCHOWEJ 3 - PROWADZENIE EWELINA CISZEWSKA

Celem tych warsztatów jest trening aktorski oraz uruchomienie procesu myślenia poprzez ciało.Cialo jest niewyobrażalnie wielką kopalnią wiedzy o człowieku. Czerpanie z tego bogactwa i przetwarzanie go na potrzeby sztuki za pomocą formalnych, w tym pantomimicznych środków wyrazu, daje możliwość nie tylko kreowania nowego języka teatralnego, ale również obcowania ze sztuką prawdziwie wirtualną, kiedy na oczach widza, za pomocą gestu, kreujemy przestrzeń, przedmiot, sytuację, których realnie nie ma, ale dzięki sile i precyzji naszego gestu pojawiają w naszej wyobraźni i w wyobraźni widza.  

Warsztat pantomimy i ekspresji ruchowej to zajęcia praktyczne, usprawniające ogólną motorykę ciała. Poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, uplastyczniającymi cialo aktora, ważną rolę odgrywają zagadnienia klasycznej pantomimy, m.in.: tok, identyfikacja z przestrzenią, z przedmiotem, kontra, czas rzeczywisty i odrealniony, czas i rytm sceniczny, kompozycja, ciało w przestrzeni.

 

WARSZTATY KAMERTONOWE - PROWADZENIE: SYLWIA NADRGODKIEWICZ

"Głos ludzki, naturalny instrument, w każdym jest jedyny i niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych, bo głos to nie tylko struny głosowe, ale także nasze emocje, wspomnienia, napięcia i przekonania. Pracujac z głosem, pracuję z samym/mą sobą. Zmieniając jego brzmienie, wzmacniając rezonans, wyszukując w nim  coraz to nowych niuansów, daję sobie szansę na odkrywanie nowych przestrzeni w sobie. Głos może stac się naturalnym, a zarazem najprostszym narzędziem do samoleczenia - relaksowania, uspokajania, powrotu "do siebie". Żyjemy w smogu elektromagnetycznym, który zaburza wszelkie procesy życiowe. Tym bardziej, że urządzenia wokół nas zostały przestrojone w połowie ubiegłego wieku z naturalnej częstotliwości 432 Hz na niekorzystną dla człowieka 440 Hz. Kamertony lecznicze emitują naturalną falę w skali pitagorejskiej, która przywraca nas do stanu harmonii, a ty samym zdrowia." Sylwia Nadrodkiewicz

Dr Sylwia Nadgrodkiewicz: uznana przez Radio Kielce za Wokalistkę Roku 2014; prowadzi sesje muzykoterapeutyczne, które zawierają pracę z głosem autorską metodą, poszerzoną o terapię kamertonami. Autorka pracy doktorskiej na UMCS w Lublinie z obszaru filozofii polityki pt.: Seyla Benhabib - feminizm i polityka". Autorka m.in. cykli wykładów dla Krytyki Politycznej, licznych paneli i warsztatów.  

SIERPIEŃ 2015

KANTORAGE - TRIBUTE TO KANTOR

KANTORAGE / tytuł nawiązuje do formy, jaką często posługiwał się Tadeusz Kantor, czyli emballage'u - typu działań z pogranicza prowokacji i absurdu (od. fr. opakowanie). Działanie nasze polegało na umieszczeniu w przestrzeni ideowej zawołań, zapisków Kantora, które stanowiły inspiracje do realizacji formy dźwiękowo - wizualno - performatywnej.

Obsada: Mikołaj Biernacki, Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko / Muzyka: Michał Gorczyca, Włodzimierz Kiniorski, Marcin Krzyżanowski, Sylwia Nadgrodkiewicz 

SPOTKANIE AUTORSKIE ZE SCENARZYSTĄ FILMU PT. "KANTOR" ŁUKASZEM M. MACIEJEWSKIM

 

 

SIERPIEŃ 2015

"SPOTKANIE Z LALKĄ" 2

WARSZTAT FAMILIJNY. PROWADZENIE ANNA MAKOWSKA - KOWALCZYK I KAZIO SPONGE

"KAZIO SPONGE to więcej niż lalka. Kazio Sponge to 52-u centymetrowy, sześcioletni chłopiec, wykonany z gąbki z zaawansowaną wadą wymowy:) Kocha ludzi  - to go z pewnością wyróżnia, a jego główną cechą jest szczerość aż do bólu  - nawet o swoich kompleksach mówi otwarcie, nieświadomie czyniąc z nich atut. Jest dźentelmenem, bywalcem, "celebrytą", królem ciętej riposty, gadułą i fachowcem w wyrażaniu opinii na każdy  - bez wyjątku - temat. Sam o sobie mówi "freak" i "hipster". Jedni mówią o nim: "kochany", "uroczy zbój", a inni: "mały, zarozumiały, rozpieszczony bachor", bądź "cwaniaczek". Nie ma pytania, na które nie znalazłby odpowiedzi. Kazio Sponge - gąbkowe dziecko Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu - najbardziej wygadana lalka, która przełamuje granice teatralności".

miejsce: Oleśnica, Teatr Sztuk  w Nawie św. Jerzego, ul. Łużycka 20. 

 

SIERPIEŃ 2015

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI I TEATR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ "IMPROKRACJA"

Tym razem TEATR SZTUK połączył słynną, wrocławską "Improkrację", którą gościliśmy już w Nawie św. Jerzego w Oleśnicy miesiąc wcześniej (lipiec 2015) z wybitnym muzykiem Krzysztofem Ścierańskim, kompozytorem i wirtuozem gitary basowej.

LIPIEC 2015

WARSZTATY PANTOMIMY I EKSPRESJI RUCHOWEJ 1 / PROWADZENIE: EWELINA CISZEWSKA

Pierwsze spotkanie z pantomimą w Nawie św. Jerzego w Olesnicy. Celem tych warsztatów jest trening aktorski oraz uruchomienie procesu mysleniea poprzez ciało. Warsztat pantomimy i ekspresji ruchowej to warsztat praktyczny. Poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, usprawniającymi motorykę ciała i uplastyczniającymi ciało aktora, ważną rolę odgrywają zagadnienia z dziedziny pantomimy klasycznej, m.in.: tok, identyfikacja z przestrzenią, identyfkacja z przedmiotem, kontra, ciało w przestrzeni, kompozycja, ruch rzeczywisty i odrealniony, czas i rytm sceniczny, budowanie monologu i dialogu środkami pantomimy, etc.

POKAZ FILMU "REQUIEM DLA ZAGUBIONYCH DUSZ"

reż. Dominik Watin / produkcja: Sylwester Zdobylak - oleśnicki producent filmowy. 

Dramat "Requiem Zagubionych dusz" to opowieść o niezwyczajnej miłości, walce z samym sobą oraz emocjach, na które nie zawsze mamy wpływ. Film był nominowany na 35 FPFF w Dyni / 40 min./ rok produkcji 2010 / Po prezentacji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. 

LIPIEC 2015

"SPOTKANIE Z LALKĄ 1" WARSZTAT FAMILIJNY. PROWADZENIE ANNA MARIA GUZIK

Anna Maria Guzik (aktorka, wykładowca PWST Wydział Lalkarski we Wrocławiu). Warsztat mający na celu wprowadzenie w tajniki sztuki lalkarskiej i animacji lalek teatralnych. Temat pierwszego spotkania: marionetka.

Warsztat Oddechowo Wokalny ,, Ty i Twój Głos" - prow: Monika Wierzbicka.

Warsztat dedykowany wszystkim osobom, które potrzebują wyrazić siebie poprzez głos. Warsztat dla tych, którzy kochają śpiewać, a nie zawsze mieli możliwość poznawania prawdziwej barwy i mocy swojego głos. Często jest tak, że w przeszłości poprzez niewłaściwe komunikaty w postaci imperatywów czy stwierdzeń ,,cicho bądż, przestań już, nie fałszuj, nie umiesz śpiewać" został zablokowany potencjał osoby. A w rzeczywistości jest tak, iż podchodząc z uwagą i łagodnością, pokazując odpowiednie ćwiczeniarozbijamy bariery i nagle okazuje się, iż ten który pozornie nie miał głosu; go ma. Podczas spotkania z Moniką każdy uczestnik warsztatu poprzes relaksację, ćwiczeniaoddwchowe i wokalne, ćwiczenia dykcyjne, zabawę mógł odkryć swoje możliwości.

Dariusz Makaruk i Teatr Komwdii Improwizowanej Improkracja

Teatr Sztuk mapotrzebę łączyć, badać, zderzać różne gatunki, stąd pomysł , żeby zestawić performera, muzyka i artystę wizualnego Dariusza Makaruka z teatralną improwizacją prowadzoną z pomocą i wobecpubliczności. IMPROKREACJA to jeden z pierwszych teatrów improwizacji w Polsce, aktywne działa od 2011 roku, regularniegrając spektakle we Wrocławiu. To najbardziej doświatczona grupa improv na Dolnym Ślązku. Spektakle polegają na tworzeniu krótkich scenek,dłuższych historii oraz pełnych fabuł na podstawie sugestii widzów, bez wcześniejszego scenariusza. Wszystko dzieje się na oczach widza, a inspiracją może być wszystko - jedno słowo, utwór muzyczny, czy wykład eksperta. Makaruk ( właść. Dariusz Makaruk) to producent muzyczn, wykładowca live electronics oraz kreator instalacji audiowizualnych. Jako muzyk współtwoży projekty zaliczane do czołówki polskiego jazzu m.in. specjalny projekt audiowizualny Michała Urbaniaka oraz performance koncertowo - filmowy z udziałem Tomasza Stańko, Mariusza Wilczyńskiego i Włodzimierza Kiniorskiego. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej.

 

LIPIEC 2015 

,,Fotoplastikon - Obiekt 003 / 4 Kobiety + "

Spektakl performatywny, w reż. Robert Baliński

wystąpili: Mikołaj Biernacki, Ewelina Ciszewska, Joanna Zabuska / muzyka: Marcin Krzyżanowski, Zuzanna Paluc, Monika wierzbicka. W ,,Fotoplastikonie" obowiązuje zasada ,, ruchomego widza" Aktorzy i muzycy  ,,instalują się" wewnątrz białego pokoju. Wzduż ścianpokoju biegnie szczelina, przez którą widz może podglądać. Wnętrze i zewnętrze wzajemnie sie dopełniają. Aktorzy podglądają widza, który podgląda aktorów. Gra i działania powodują, że po pewnym czasie nie wiadomo, kto inicjuje kolejny krok w tej relacji.

 

Do góry